Aktualności
grafika
Współorganizatorem wydarzenia było I Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie
Powiązane galerie:
grafika
ikona publikacja02-03-2018 09:41
ikona autorRedaktor Muzeum
ikona ilości zdjęć10
Wieczornica Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 

1 marca 2018 r. po raz piąty w murach krotoszyńskiego Muzeum Regionalnego odbyła się Wieczornica Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wydarzenie jak co roku związane było z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Współorganizatorem wydarzenia było I LO w Krotoszynie.

 

Na wstępie dyrektor muzeum przywitał licznie przybyłych gości, po czym wprowadził uczestników w temat spotkania.

 

Daniel Szczepaniak – historyk krotoszyńskiego muzeum, od wielu lat zgłębiający tematykę lokalnego podziemia antykomunistycznego, wygłosił referat na temat młodzieżowej organizacji Podziemie Harcerskie „Zawisza” (1945 – 1947), a następnie przedstawił biogram członka tejże grupy – Edwarda Majewskiego, którego 70-ta rocznica zamordowania minęła w styczniu tego roku. Wystąpieniu towarzyszyła prezentacja multimedialna ukazująca fotografie członków organizacji i dokumenty jej dotyczące.

 

Następnie uczniowie I Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja pod kierunkiem p. Małgorzaty Witczak, przedstawili poruszający program artystyczny. Występ młodzieży stał jak co roku na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Obok utworów muzycznych, w tym roku pojawiły się również cytaty na temat działalności niepodległościowej, wypowiadane przez samych żołnierzy podziemia i zestawiane z treściami głoszonymi przez komunistyczną propagandę.

 

Ostatnim punktem wieczornicy było wystąpienie Piotra Mikołajczyka – dyrektora muzeum, podczas którego przedstawiony został biogram Witolda Pileckiego, z okazji przypadającej w maju tego roku 70 rocznicy mordu na rotmistrzu. Również temu referatowi towarzyszyła prezentacja multimedialna.

 

Po spotkaniu, już tradycyjnie, uczestnicy wieczornicy udali się pod gmach dawnego aresztu śledczego przy ul. Sienkiewicza – miejsce kaźni mieszkańców naszego regionu. Tam poprzez złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy oddano hołd Polskim Patriotom męczonym i mordowanym w okresie komunizmu.

ikona daty02-03-2018, 10:00 ikona autoraRedaktor Muzeum ikona wyświetleń3214
Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt
Pdf
Drukuj
Powrót
Zgłoś nieścisłość