Aktualności
grafika
Powiązane galerie:
grafika
ikona publikacja02-01-2017 10:26
ikona autorRedaktor KBP
ikona ilości zdjęć16
500 lat ekslibrisu polskiego w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej

 

W środę 28.12.2016r. w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera odbył się wernisaż wystawy ekslibrisów z kolekcji dra Józefa Zdunka. Wystawa zorganizowana została z okazji 500-lecia powstania pierwszego polskiego ekslibrisu, który wydrukowany został w 1516r., w wiedeńskiej oficynie Hieronima Wiedora, dla biskupa Macieja Drzewickiego, późniejszego prymasa Polski. Polska dołączyła dzięki temu do grona trzech państw w Europie, w których powstały ekslibrisy, po Bawarii (1570r.) i Szwajcarii (1498r.).

 

Ekslibrisy to małe dzieła sztuki, będące jednym ze sposobów zaznaczenia na książce jej własności. Zwyczaj ten zrodził się z potrzeby zabezpieczenia książek przed zagubieniem oraz ich kradzieżą. Słowo „ekslibris” pochodzi z języka łacińskiego. W dosłownym tłumaczeniu oznacza „z książek”, „z księgozbioru”, „z biblioteki” i jest znakiem własnościowym danego egzemplarza książki. Zazwyczaj jest to mała kartka papieru, na której artysta-grafik umieszcza formułę „ex libris”, imię i nazwisko właściciela książki albo nazwę instytucji, bądź też herb lub gmerk.

 

Józef Zdunek, znany w Krotoszynie nauczyciel, pedagog, kolekcjoner i popularyzator ekslibrisów, doktor nauk humanistycznych w swojej kolekcji posiada ponad 6000 ekslibrisów. Obecna ekspozycja jest już 9 wystawą zorganizowaną w bibliotece, przedstawiającą ekslibrisy z jego kolekcji. Na wystawie prezentowane jest 168 ekslibrisów 28 artystów polskich, na 14 tablicach.

 

Zwiedzający mogli dowiedzieć się o pasji kolekcjonerskiej Józefa Zdunka, który przybliżył wszystkim dzieje polskiego ekslibrisu od momentu powstania pierwszego, do dnia dzisiejszego. Przedstawił także sylwetki poszczególnych twórców i techniki tworzenia tych małych dzieł m.in. linoryt, typografię, drzeworyt, światłodruk i metaloryt, czy też tworzone techniką komputerową. Na wystawie można podziwiać dzieła takich twórców jak: T. Andrusiewicz, R. Bandosz, J. Dubaj, Z. Jóźwik, R. Osenkowski, T.W. Budynkiewicz, Z. Lubicz – Miszewski, K. Kmieć, W. Kościelniak, K.Z. Łoński, Cz. Wosia, A. Lipska i innych.

 

Na wernisażu gościła jedna z autorek ekslibrisów, Pani Agnieszka Lipska, tworząca w technice CGD. Imprezę uświetnił mini recital skrzypcowy Zuzanny Wasielewskiej z Krotoszyna.

 

Z okazji wystawy wydany został okolicznościowy katalog.

 

Wystawę oglądać można do 31.01.2017r. na II piętrze biblioteki, w godzinach od 10:00-19:00 i w sobotę od 09:00-13:00.

 

Tekst: Wiesława Patalas, zdjęcia: Marcin Laska

ikona daty09-01-2017, 10:23 ikona autoraRedaktor KBP ikona wyświetleń2858
Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt
Pdf
Drukuj
Powrót
Zgłoś nieścisłość