Aktualności
grafika
Konferencja dla nauczycieli, kadry zarządzającej w oświacie pt. „Edukacja normalizacyjna w szkole zawodowej”

Współczesny świat trudno sobie wyobrazić bez normalizacji i norm. Normalizacja stała się obecna w prawie wszystkich dziedzinach życia znacznie wykraczając poza tradycyjną domenę techniki.

 

We wtorek 7 listopada br. odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie konferencja dla dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych, nauczycieli przedmiotów zawodowych i kadry zarządzającej w oświacie pt. „Edukacja normalizacyjna w szkole zawodowej”.

 

Było to już 3 spotkanie w Krotoszynie poświęcone normalizacji. Dwa poprzednie seminaria pt. „Normalizacja nie tylko dla inżynierów” oraz „Porządkowanie świata, czyli od normowania do normalizacji” były dedykowane uczniom szkół ponadgimnazjalnych i nauczycielom przedmiotów zawodowych. Wtorkowa konferencja była adresowana głownie dla dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych, nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz kadry zarządzającej oświatą.

 

Organizatorem konferencji było Starostwo Powiatowe w Krotoszynie i Polski Komitet Normalizacyjny. Patronatem honorowym wydarzenie objął Starosta Krotoszyński Pan Stanisław Szczotka, a medialnym czasopismo MyZawodowcy.

 

W pierwszej części wykładu dr inż. Zygmunt Niechoda przedstawił najważniejsze zagadnienia dotyczące normalizacji w różnych dziedzinach życia. Wskazał również wymierne korzyści płynące z stosowania norm. Zgromadzeni zapoznali się także z zasadami tworzenia norm i aspektami podejścia do normalizacji.

 

W drugiej części konferencji ekspert omówił podstawę programową w zakresie edukacji normalizacyjnej. Dzięki staraniom Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, wspieranym przez takie instytucje jak ORE czy ŁCDNiKP, w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 marca 2017 r. w sprawie podstawy programowej kształcenia w zawodach. W części II do podstawy programowej istniejącego przedmiotu: „Podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej” (PDG) został wprowadzony p.12): Uczeń: stosuje zasady normalizacji. Zapis ten jak podkreślał kilkakrotnie dr Niechoda jest jednak bardzo enigmatyczny i nie obejmuje oceny zgodności. To do szkoły należy opracowanie konkretnego programu kształcenia. Należy podkreślić, ze nie chodzi tu o uczenie się na pamięć treści norm w poszczególnych zawodach, ale o znajomość zasad i ukształtowanie umiejętności wyszukiwania i prawidłowego stosowania właściwych norm i procedur oceny zgodności.

 

Zostały także przedstawione przykładowe propozycje rozwiązań w zakresie realizacji treści programowych dla nowej podstawy.

 

W konferencji wzięli udział:

- Wicestarosta Krotoszyński - Paweł Radojewski,

- Wiceprezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Krotoszynie – Barbara Wiatrak,

- Dyrektor Samorządowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli - Mariola Kaźmierczak,

- Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Kępnie – Andrzej Jóźwik,

- Naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Pleszewie – Sławomir Sobczyk,

- Naczelnik Wydziału Promocji i Współpracy UM w Krotoszynie – dr Jacek Kępa,

- Dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych powiatu krotoszyńskiego, kępińskiego i pleszewskiego,

- Nauczyciele przedmiotów zawodowych,

- Przedstawiciele Polskiego Komitetu Normalizacyjnego: dr inż. Zygmunt Niechoda, Paweł Górski – Pełnomocnik Prezesa PKN ds. Polityki Edukacyjnej,

- Wydział Edukacji Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Krotoszynie w osobach Przemysław Wójcik i Waldemar Wronecki.

 

Organizatorzy serdecznie dziękują Bankowi Spółdzielczemu w Krotoszynie, który podczas konferencji reprezentowała wiceprezes Zarządu Oddziału Pani Barbara Wiatrak, za wsparcie naszego przedsięwzięcia.

 

Tekst: P. Wójcik

Zdjęcia: W. Wronecki, P. Górski

 

 

 

 

ikona daty14-11-2017, 14:35 ikona autoraPB ikona wyświetleń1263
Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt
Pdf
Drukuj
Powrót
Zgłoś nieścisłość