Aktualności
grafika
Listy z Oki (23). Sukces Geoparku Wysp Oki

Pozytywnym wynikiem zakończył się proces rewalidacji Światowego Geoparku UNESCO Wysp Oki, w którego terytorium wchodzą wszystkie 4 zamieszkane wyspy archipelagu, ok. 180 małych pobliskich wysepek oraz otaczające je terytorium morskie.

 

Wyspy Oki otrzymały tytuł „Światowego Geoparku” w 2013 r. Dwa lata później program geoparków został uznany za oficjalny program UNESCO. Każdy „Światowy Geopark UNESCO” co cztery lata przechodzi proces rewalidacji, podczas którego sprawdza się, czy spełniane są w nim kryteria wyznaczone przez UNESCO oraz czy od czasu ostatniej inspekcji nastąpiła poprawa i rozwój w wymaganych dziedzinach. W przypadku Wysp Oki proces ten odbył się w lipcu 2017 r., kiedy to odwiedziło nas dwóch inspektorów.

 

Na początku lutego 2018 r. Komitet Promocji Światowego Geoparku UNESCO Wysp Oki otrzymał oficjalny dokument z wynikami rewalidacji oraz z kilkoma zaleceniami - geopark będzie musiał się do nich zastosować przed kolejną inspekcją przewidywaną na rok 2021. Dobrą oceną inspektorów cieszyli się przewodnicy po wyspach. Doceniono ich umiejętność przekazywania w prosty sposób informacji o tak skomplikowanych kwestiach jak np. geologiczna historia wysp, czy złożony i unikalny ekosystem.

 

Więcej szczegółów o Geoparku Wysp Oki można przeczytać w jednym z wcześniejszych artykułów: http://krotoszyn.pl/aktualnosc-17733-listy_z_oki_4_lata_geoparku_wysp_oki_13.html.

 

Tekst: Jagoda Wołoszyn

 

Wszystkie zdjęcia należą do Komitetu Promocji Światowego Geoparku UNESCO Wysp Oki.

 

Powitanie inspektorów na lotnisku:

 

 

Prezentacja nt. działań Geoparku przez ostatnie 4 lata:

 

 

W lokalnym muzeum:

 

 

'Metr' używany do tłumaczenia dzieciom historii Ziemi:

 

 

Na wybrzeżu Kuniga: