Aktualności
grafika
Listy z Oki (28). Wiosna na Wyspach Oki

Tak jak i w Polsce w Japonii wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia z zimowego snu. Najsłynniejszym przykładem są oczywiście bladoróżowe japońskie kwiaty wiśni (jap. sakura), które można było podziwiać także na Wyspach Oki na przełomie marca i kwietnia.

Ale oprócz wiśni można tu na wiosnę podziwiać także wiele innych rodzajów kwiatów. Dzięki nim cała wyspa wybucha kolorami. Wśród najbardziej znanych jest różanecznik z Oki, który jest także oficjalnym kwiatem miasta. Jest to endemiczny gatunek, występujący zazwyczaj w zimniejszych regionach Japonii. Na Oki można go podziwiać między innymi w ogrodzie rodziny Murakamich, w okręgu Goka, gdzie co roku na początku maja odbywa się mały kilkudniowy festiwal związany z tymi kwiatami. Jest to popularne miejsce turystyczne podczas „majówki”.

Przez całą wiosnę kwitną też kwiaty no-daikon, czyli dzikiego gatunku rzodkwi. Nazwa rośliny może budzić pewne wątpliwości, ale każdy, kto widział porośnięte tymi kwiatami zbocza wzgórz na wyspie Chiburijima, wie jak urzekający jest to widok. No-daikon występują zazwyczaj wzdłuż wybrzeża, więc gdy kwitną można podziwiać krajobraz zielonych wzgórz pokrytych różowymi kwiatami na tle niebieskiego nieba. W tym czasie organizowany jest też Festiwal No-daikon, na który przyjeżdżają goście nawet spoza archipelagu.

Zapraszam do oglądnięcia zdjęć.

 

Tekst i udostępnienie zdjęć:

Jagoda Wołoszyn

 

Kwiaty wiśni przy chramie Kuroki, wyspa Nishinoshima:

 

 

Kwiaty wiśni nad rzeką Yabigawa, wyspa Dōgo:

 

 

Ogród rodziny Murakamich, wyspa Dōgo:

 

 

Różaneczniki w ogrodzie Murakamich:

 

 

Różaneczniki w ogrodzie Murakamich: