Aktualności
grafika
Powiązane galerie:
Rada Osiedla nr 8 na Kaszubach

 

Rada Osiedla nr 8 w Krotoszynie zorganizowała w dniach od 19 do 22 lipca wycieczkę na Szwajcarię Kaszubską. Celem wycieczki było zwiedzenie pięknego i niezwykle malowniczego zakątka naszego kraju oraz bliższe poznanie historii Polski od pradawnych czasów po współczesność. Niezwykle ujmującym aspektem pobytu na Kaszubach, było ukazanie pięknej kultury kaszubskiej, tradycji regionu oraz pokazanie, jak staranne pielęgnowane są tam wartości patriotyczne.

Ciekawie opracowany program wyjazdu umożliwił zwiedzenie takich miejsc jak: Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, a przy okazji historia życia i zasługi dla Polski Józefa Wybickiego, Dworek Wybickich w Sikorzynie, Kościół poklasztorny Zakonu Ojców Kartuzów w Kartuzach, w Szymbarku „Dom do Góry Nogami”, Dom Sybiraka i historia Polaków zesłanych na Syberię, replika schronu oddziału Gryf „Zagroda Trapera” czyli domy Kaszubów przywiezione z Kanady, imponująco prezentowała się najdłuższa deska świata, która dała Kaszubom Rekord Guinnessa. Jadąc dalej: Kaszubski Park Miniatur k. Mirachowa, Kurhany w Węsiorach, proces produkcji porcelany na cały świat w Fabryce Lubiana, Muzeum Regionu i Zamek oraz wieża św. Katarzyny w Bytowie, przejazd malowniczą „Drogą Kaszubską”.

Organizatorzy wyjazdu zadbali jeszcze o inne atrakcje dla swoich wycieczkowiczów np. wejście na szczyt Wieżycy i obserwację z wieży widokowej krajobrazowych uroków Kaszub, rejs statkiem po jeziorze, natomiast kaszubskie smakołyki i potrawy lokalne dopełniały poczucie mile spędzonego czasu.

Tradycją Kaszub jest zażywanie tabaki. Ciekawie się złożyło, że wycieczka z Krotoszyna mogła uczestniczyć w XVI Festiwalu Tradycji Kaszubskich w Chmielnie. Tam oprócz atrakcji kulinarnych i rękodzielniczych oraz pięknego programu artystycznego, głównym punktem plenerowej imprezy były Mistrzostwa Polski w Zażywaniu Tabaki. Warto wspomnieć, że dwaj panowie z krotoszyńskiej wycieczki, pan Henryk Grobelny i Sławomir Augustyniak, zebrali się na odwagę i przystąpili do konkursu. Wystąpienie obu panów bardzo się podobało o czym świadczyły gromkie brawa, a pan Sławomir Augustyniak otrzymał Nagrodę Publiczności Mistrzostw Polski w Zażywaniu Tabaki.

Rada Osiedla nr 8 i jej goście to bardzo rozśpiewana grupa, więc zawsze znajdzie czas na wspólne śpiewanie przy dźwiękach akordeonu, tak było również i tym razem. Podczas podróży oraz pobytu na Kaszubach rozbrzmiewał śpiew grupy z Krotoszyna.

Warunkiem udziału w wycieczce był dobry humor i samodzielne finansowanie wyjazdu przez każdego uczestnika.

 

Tekst i zdjęcia:

Rada Osiedla nr 8

ikona daty30-07-2018, 08:47 ikona autoraPB ikona wyświetleń1185
Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt
Pdf
Drukuj
Powrót
Zgłoś nieścisłość