Aktualności
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza współpracuje ze Szkołą Podstawową w Roszkach

Stało się! Czwartku 16 listopada nie zapomnimy długo. Nasza mała szkoła zamieniła się na kilka godzin w prawdziwą „uczelnię wyższą”. Wszystko dzięki uprzejmości Dyrektora Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. UAM dr hab. Pawła Churskiego, który pozytywnie ustosunkował się do naszej prośby dotyczącej organizacji cyklu warsztatów dla uczniów.

Cieszymy się bardzo, bo przez kilka miesięcy odbywać się będą zajęcia zarówno w naszej szkole jak i na uczelni, które poprowadzą doktoranci z Instytutu oraz studenci Studenckiego Koła Naukowego Geografów im. Stanisława Pawłowskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych.

W ubiegły czwartek doktoranci: Pani Inga Szymanowska, Pani Olga Dajek, Pan Michał Micek i Pan Wojciech Wachowiak poprowadzili pierwsze gościnne warsztaty w trzech grupach wiekowych.

Jak przystało na „prawdziwych żaków” dzieci poważnie zabrały się do nauki. Ciekawe było Kreatywne rysowanie wspomagające rozwój wyobraźni przestrzennej. Największą jednak „frajdą” stało się Planowanie i budowanie miasta. Autorami najlepszego projektu okazali się … najmłodsi. Jak podsumowali doktoranci, efekty pracy nie odbiegały poziomem od prac studenckich. Wszystkim podobał się pomysł pierwszoklasistki Zuzi, która zaproponowała, by wszystkie fabryki ulokować poza miastem, w taki sposób, aby nie były uciążliwe dla mieszkańców oraz połączyć je z resztą miasta za pomocą kolei miejskiej. Czyżby rosła nam przyszła urbanistka?

Dodatkowo ćwiczenie to pozwoliło – w bardzo przystępny sposób – wyjaśnić najmłodszym ideę planowania przestrzennego w miastach. Już teraz nasi uczniowie wiedzą, jak istotne jest usytuowanie osiedli mieszkaniowych czy terenów rekreacyjnych, jak ogromną rolę odgrywają pasy zieleni oraz komunikacja w mieście.

Ostatnia część warsztatów to dyskusja o tym, co jest istotne w urbanistyce na przykładzie „miast” z filmów, bajek i gier komputerowych takich jak: Zwierzogród, Batman, Auta, Futurama, Władca Pierścieni, Star Wars, czy Cities Skylines.

Wspomnieć należy, że współpraca z Instytutem Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej miała miejsce wcześniej. W roku 2014-15 podczas realizacji projektu Pasje = chęci, to uczniów kreci! część zajęć podsumowujących odbywała się właśnie w tym Instytucie w formie Mini Festiwalu Nauki.

Uczniowie z niecierpliwością oczekują na następne warsztaty.

 

Tekst i udostępnienie zdjęć:

Aleksandra Wachowiak

ikona daty28-11-2017, 08:30 ikona autoraPB ikona wyświetleń1533
Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt
Pdf
Drukuj
Powrót
Zgłoś nieścisłość