Aktualności
grafika
Powiązane galerie:
Piękna Gmina. Krótka historia OSP w Bożacinie

Jedną z najbardziej cenionych organizacji jest Ochotnicza Straż Pożarna. OSP w Bożacinie zostało zawiązane z inicjatywy społecznie zaangażowanych mieszkańców w 1931 roku na zebraniu wiejskim. Wtedy ogólna liczba strażaków wynosiła 39 osób. W skład zarządu weszli: Jagła Michał (prezes), Bielarz Ludwik (z-ca prezesa), Przybyłek Franciszek (naczelnik), Drygas Franciszek (z-ca naczelnika), Wysocki Stanisław (sekretarz), Banaszek Wacław (z-ca sekretarza), Adamski Hipolit (skarbnik).

OSP brała udział w akcjach pożarniczych i w zawodach okręgowych oraz prowadziła rozwiniętą działalność kulturalno-rozrywkową. W 1934 roku mieszkańcy Bożacina zakupili sikawkę ręczną z pełnym wyposażeniem. Podczas okupacji władze niemieckie rozwiązały jednostkę. W styczniu 1945 roku, po zakończeniu działań wojennych została wznowiona działalność OSP. Funkcję prezesa pełnił wówczas Wysocki Stanisław. W roku 1949 w wyborach uzupełniających na funkcję prezesa OSP został wybrany Jan Bielarz.

W 1956 roku Powiatowa Komenda Straży Pożarnej w Krotoszynie przydzieliła jednostce motopompę LEOPOLIA M-200, a 6 lat później nową motopompę z wyposażeniem POLONIA M-800. W latach 1973-1975 wybudowano nową remizę oraz Dom Rolnika. W czerwcu 1981 r. jednostka OSP w Bożacinie obchodziła 50-lecie istnienia. W 1983 roku nastąpiło uroczyste nadanie sztandaru ufundowanego przez społeczność wiejską i Radę Sołecką.

W roku 1997 w wyborach uzupełniających po śmierci długoletniego prezesa Jana Bielarza, jego następcą został syn Karol Bielarz. W 2000 roku jednostka zakupiła samochód marki Nysa. Rok później został wybrany nowy komendant – Damian Wojtkowiak, który przejął obowiązki po Józefie Robaku.

W 2002 roku w maju rozpoczęto budowę grzybka, a w następnym roku wybudowano scenę. Dnia 9 VIII 2006 roku OSP zajęła I miejsce w zawodach sikawek konnych w Cichowie. W 2009 roku dla jednostki został zakupiony samochód marki Volkswagen Transporter. W 2011 roku rozebrano stary grzybek i wylano fundamenty pod nowy, który został postawiony w 2012 roku. W latach 2013-2014 strażacy uczestniczyli w zawodach sikawek konnych w Zębie na Podhalu.

W 2016 odbyły się wybory nowego zarządu. W skład zarządu weszli: Bielarz Karol (prezes), Banaszek Dariusz (vice prezes), Wojtkowiak Damian (naczelnik), Kmiecik Sławomir (z-ca naczelnika), Tuszyński Maciej (sekretarz), Maćkowiak Dariusz (skarbnik), Ceglarz Mirosław (gospodarz), Kalak Karolina (członek zarządu), Szwałek Robert (członek zarządu).

W 2017 roku strażacy wybudowali nowe zadaszenie na grzybku, gdzie obchodzili 85 lecie istnienia jednostki.

Strażacy ciągle podnoszą swoje kwalifikacje biorąc udział w szkoleniach z zakresu pożarnictwa i udzielania pierwszej pomocy. Dziś Ochotnicza Straż Pożarna to organizacja o szerokim zakresie działania, jednak jej głównym celem było i jest służenie społeczeństwu.

 

Tekst: Dagmara Wachowiak

Źródło: Kronika OSP Bożacin

Zdjęcia: Kronika OSP Bożacin, Książka "Stary i Nowy Bożacin 1314-2014"

ikona daty09-01-2018, 11:21 ikona autoraPB ikona wyświetleń1491
Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt
Pdf
Drukuj
Powrót
Zgłoś nieścisłość