Aktualności
grafika
Powiązane galerie:
grafika
ikona publikacja05-03-2018 13:21
ikona autorPB
ikona ilości zdjęć90
Radni w MAHLE

2 marca 2018 roku radni Rady Miejskiej w Krotoszynie z przewodniczącą Zofią Jamką oraz wiceburmistrz Joanną Król-Trąbką złożyli wizytę w firmie MAHLE Polska, największym zakładzie naszej gminy i powiatu. Pierwszą część spotkania wypełniła prezentacja firmy. Koncern MAHLE, którego częścią jest krotoszyńska firma, należy do trzydziestu największych dostawców części silnikowych na świecie. Koncern posiada ponad 170 zakładów produkcyjnych oraz 16 centrów rozwojowych na pięciu kontynentach, zatrudnia około 75 tys. pracowników, z tego prawie 3 500 w Krotoszynie. Obecność MAHLE w Krotoszynie datuje się od roku 1999. Odbiorcami produktów koncernu są wszystkie najważniejsze światowe marki motoryzacyjne. Jego właścicielem jest fundacja MAHLE z siedzibą w Stuttgarcie, wspierająca swymi środkami rozmaite przedsięwzięcia ważne ze społecznego punktu widzenia, także w Krotoszynie (tomograf komputerowy dla krotoszyńskiego szpitala).

Goście mogli bliżej poznać najważniejsze sprawy związane z codziennym funkcjonowaniem krotoszyńskiej firmy. Aby ułatwić pracownikom dojazd do niej, uruchomiono specjalne linie autobusowe dowożące pracowników z kierunku Jarocina, Odolanowa, Milicza, a wkrótce także Rawicza. Pozwala to bardziej ekonomicznie gospodarować miejscami parkingowymi. Do jego lepszego wykorzystania przyczynia się trwająca właśnie akcja poprawnego parkowania. Obecni na spotkaniu dyrektorzy zakładów, wchodzących w skład MAHLE Krotoszyn, dr Tadeusz Karolczak i Krzysztof Wnuk, przedstawili produkcję firmy, podkreślając korzyści, płynące z jej obecności w Krotoszynie zarówno dla pracowników, jak i mieszkańców gminy. W grudniu roku 2017 miało miejsce uroczyste otwarcie zakładu produkcji tłoków stalowych, a już wkrótce oddana zostanie do użytku hala o powierzchni 9000 m2, w której ruszy produkcja wałków rozrządu. Zatrudnienie znajdzie w niej kilkaset kobiet.

Krotoszyńska firma od lat znajduje się w ścisłej czołówce koncernu, a to za sprawą jakości jej wyrobów i tempa rozwoju. Wszystkie inwestycje dokonywane są niezwykle sprawnie, szybko i solidnie. W ich realizacji oraz w codziennym funkcjonowaniu MAHLE Krotoszyn współpracuje przede wszystkim z miejscowymi podmiotami gospodarczymi. Niektóre z nich mają na terenie firmy nawet swoich stałych przedstawicieli. Planowane inwestycje osiągną wartość wielu dziesiątek milionów euro. Firma wyróżnia się dbałością o środowisko naturalne. Ale uzyskane certyfikaty dotyczą nie tylko ochrony środowiska, także bezpieczeństwa pracowników, zarządzania jakością i odzyskiwania energii.

Pracownicy firmy MAHLE Krotoszyn łączą pracę z intensywnymi szkoleniami w różnych dziedzinach, które są niezbędne dla podnoszenia jakości wyrobów. Około 140 osób uczestniczy obecnie w kursach języka niemieckiego, angielskiego, francuskiego i hiszpańskiego, związanych z zakresem działalności MAHLE. Dobrze układa się współpraca z położoną tuż obok pływalnią Wodnik. Firma przekazywała pływalni sprzęt i wyposażenie, dla swych pracowników wykupuje karnety.

Drugą część spotkania wypełniło zwiedzanie firmy. Radnym pokazano pracę odlewni żeliwa i obróbkę tulei, dział obróbki zaworów i prowadnic, odlewnię tłoków aluminiowych i ich obróbkę, a także dział produkcji zaworów. Na koniec zobaczyli najnowszą halę, w której wytwarzane są tłoki stalowe.

W imieniu pani Zofii Jamki i pani Joanny Król-Trąbki dziękujemy kierownictwu za zgodę na wizytę w firmie, dr. Tadeuszowi Karolczakowi, Krzysztofowi Wnukowi i dr. Pawłowi Lisiakowi za wyczerpujące informacje na jej temat, a panom Bartoszowi Śniatale i Maciejowi Ratajczakowi nie tylko za równie cenne informacje, ale także za opiekę nad grupą.

 

Tekst i zdjęcia:

Jacek Kępa

ikona daty05-03-2018, 13:26 ikona autoraPB ikona wyświetleń2037
Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt
Pdf
Drukuj
Powrót
Zgłoś nieścisłość