Aktualności
grafika
Powiązane galerie:
grafika
ikona publikacja27-03-2018 15:28
ikona autorRedaktor KBP
ikona ilości zdjęć15
Tydzień z Internetem 2018 w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej

 

W dniach 19.03 – 23.03.2018 r. w Krotoszyńska Biblioteka Publiczna wzięła udział w ogólnoeuropejskiej akcji „Tydzień z Internetem” organizując zajęcia dla uczniów krotoszyńskich szkół podstawowych.

 

Tydzień z Internetem to ogólnoeuropejska kampania koordynowana przez organizację pozarządową All.Digital. Co roku włącza się w nią kilkadziesiąt krajów. Ich mieszkańcy biorą udział w spotkaniach, seminariach czy warsztatach, dzięki którym odkrywają potencjał Internetu. Koordynatorem polskiej edycji jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, wspierana przez liczne grono partnerów.

 

Motywem przewodnim tegorocznej akcji było „krytyczne myślenie” – umiejętność oceny wiarygodności informacji za pomocą odpowiednich technik i aktywności umysłowych. Biblioteka przygotowała dla uczestników prezentację, dzięki której mogli dowiedzieć się jak sprawdzać wiarygodność informacji zawartych w internetowych artykułach, czym jest „fake news” oraz zobaczyć kilka iluzji optycznych. Uczniowie chętnie odpowiadali na pytania prowadzących i przedstawiali swoje sposoby na rozszyfrowywanie kłamstw w sieci.

 

Podczas każdego spotkania, uczestnicy mieli okazję rozwiązać zagadkę detektywistyczną. Za  pomocą dowodów dotyczących sprawy analizowali przyczynę i okoliczności w  jakich  zginął dziennikarz badający motyw nielegalnego składowiska odpadów. Uczniowie dokładnie i z zaangażowaniem przyglądali się poszlakom. Pod koniec zajęć łączyli wątki w celu napisania krótkiego artykułu prasowego. Pomimo posiadania tych samych dowodów każda grupa inaczej przedstawiała historię zabójstwa.

 

Krotoszyńska Biblioteka Publiczna serdecznie dziękuje Szkole Podstawowej nr 4 oraz Szkole Podstawowej nr 8 za udział w spotkaniach. Zajęcia przygotowali bibliotekarze: Mateusz Jędrzejak oraz Klaudia Mielcarek.

 

Łącznie w „Tygodniu z Internetem” wzięło udział 133 uczniów.

 

Tekst i zdjęcia: KBP

ikona daty27-03-2018, 15:07 ikona autoraRedaktor KBP ikona wyświetleń2091
Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt
Pdf
Drukuj
Powrót
Zgłoś nieścisłość