Aktualności
grafika
Powiązane galerie:
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

 

23 kwietnia to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich Jest to święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

 

Jak co roku Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie włączyła się w obchody święta książki, w tym roku hasłem przewodnim jest: „ Czytanie uszczęśliwia”.

 

O godzinie 9:00 i 11:00 zaproszone do Biblioteki dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 z oddziałami integracyjnymi im. Jana Pawła II zapoznały się z historią Światowego Dnia Książki. Zgodnie z tradycją każdy chłopiec wręczył dziewczynce różę, a one w zamian odwdzięczyły się im książeczkami. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia najładniejszych książek znajdujących się w dziale dla dzieci.

 

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

 

Tekst: Marlena Nabzdyk

Zdjęcia: Anna Werner, Ilona Morgiel

ikona daty02-05-2018, 07:28 ikona autoraRedaktor KBP ikona wyświetleń1666
Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt
Pdf
Drukuj
Powrót
Zgłoś nieścisłość