Aktualności
grafika
Powiązane galerie:
grafika
ikona publikacja19-06-2018 11:09
ikona autorRedaktor KBP
ikona ilości zdjęć43
„RzeczpospoCzyta” - IV Ogólnopolska Noc Bibliotek

 

W sobotę, 9 czerwca 2018 r. w 1875  bibliotekach w Polsce odbyła się IV Ogólnopolska Noc Bibliotek. Wśród tak licznej grupy znalazła się również Krotoszyńska Biblioteka Publiczna.
Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja w niekonwencjonalny sposób promująca czytanie i biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, z których zasobów warto korzystać.

 

Hasło tegorocznej akcji to "RzeczpospoCzyta" - w wyjątkowym roku 100 lat niepodległości Polski czytamy polską literaturę, oglądamy ilustracje polskich twórców, poznajemy polską historię sprzed stulecia. Głównym jej organizatorem jest  Centrum Edukacji Obywatelskiej.

 

Podczas nocy w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej  odbyło się spotkanie z pisarzem, pedagogiem, harcerzem i historykiem oraz animatorem kultury Tomaszem Kruczkiem jego seria książeczek aktywizujących dla najmłodszych wydana została między innymi w językach: włoskim, ukraińskim, rosyjskim, słowackim, angielskim i oczywiście polskim.  Również spotkanie z Dalem Taylorem – anglikiem, który obecnie mieszka w Poznaniu, jego pasją jest historia zwłaszcza militarna Swój czas dzieli między zespół muzyki średniowiecznej, ruch skautowy Royal Rangers, w ramach którego prowadzi klub modelarski dla nastolatków, Towarzystwo Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich,  gdzie jest członkiem Zarządu. Swoimi zainteresowaniami dzieli się z innymi, organizując regularnie wystawy i pokazy historyczne dla szkół, bibliotek oraz muzeów.

 

Uczestnicy nocy mogli obejrzeć makietę historyczną ,,Drogi do niepodległej” przedstawiającą plan bitwy z okresu I wojny światowej oraz  mundury polskich żołnierzy w czasie walk o niepodległość oraz reprinty wydawnictw harcerskich od początku powstania ruch skautowego w Polsce do 1939 roku. Obecni na spotkaniu mogli poznać historię walk  o niepodległość oraz osoby, którym zawdzięczamy odrodzenie naszej ojczyzny. 

 

Dla dzieci i młodzieży, we współpracy z Hufcem ZHP im. Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Krotoszynie i przy udziale wolontariuszy z Centrum Wolontariatu Ziemi Krotoszyńskiej, odbyły  zabawy i gry terenowe w bibliotece. Na skwerku przy bibliotece dużym zainteresowaniem cieszyło się malowanie twarzy, gry i zabawy harcerskie oraz pokazy baniek mydlanych które  wzbudziły zachwyt, uśmiech i mnóstwo radości.  Pokaz baniek mydlanych przenosi dzieci do bajkowego świata marzeń a dorosłym daje niesamowitą okazję zabawy wraz ze swoimi maluchami.         

 

Dyrektor i pracownicy biblioteki dziękują: Urzędowi Miejskiemu w Krotoszynie, Hufcowi ZHP Krotoszyn im. Powstania Wlkp. 1918-1919, Centrum Wolontariatu Ziemi Krotoszyńskiej, Klubom wolontariusza przy Szkole Podstawowej   nr 7 i 5.

 

Tekst: Marlena Nabzdyk, zdjęcia: Klaudia Mielcarek     

ikona daty19-06-2018, 11:04 ikona autoraRedaktor KBP ikona wyświetleń2334
Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt
Pdf
Drukuj
Powrót
Zgłoś nieścisłość