Aktualności
grafika
Piękna Gmina. Stare radia pasją mieszkańca Biadek

Mieszkaniec naszej wsi Grzegorz Dudek ma ciekawe hobby - zbiera stare radia lampowe. Od dzieciństwa ciekawiło go, jak to się dzieje, że z podłączonej przez dziadka do różnych kabelków skrzynki wydobywa się głos. Było to w czasach, gdy nie było jeszcze na wsi prądu i uruchomienie radia wymagało więcej wiedzy niż dziś.

Potem była szkoła i własnoręcznie budowane pierwsze radia kryształkowe, naprawa lampowych, dalej pojawiły się odbiorniki tranzystorowe i jak to z każdą nowością, zepchnęły one na bok stare ”lampowce”.

Z wiekiem okazało się, że jednak te stare dają więcej satysfakcji z ich odrestaurowania.

Z zawodu automatyk, dziś już na emeryturze swój wolny czas poświęca zabytkom techniki radiowej. Zdobyte radia remontuje, stara się w miarę możliwości uruchomić i przywrócić do dawnej świetności.

Oprócz problemów ze zdobyciem części do naprawy odbiorników, trzeba było poznać stare techniki konstruowania skrzynek, fornirowania i politurowania.

W swoich zbiorach posiada około 150 odbiorników lampowych i drugie tyle tranzystorowych z początków produkcji, które też już mają wartość historyczną.

Fragmenty swojej kolekcji prezentował na kilku lokalnych wystawach, między innymi w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej.

Eliza Krakowska

 

 

ikona daty02-07-2018, 11:05 ikona autoraib ikona wyświetleń1349
Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt
Pdf
Drukuj
Powrót
Zgłoś nieścisłość