Aktualności
grafika
Listy z Oki (32). Wydmuszka i wycinanka, czyli kultura polska na Oki

 

W Domu Kultury w Okinoshimie od początku bieżącego roku dwa razy zorganizowano warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych. Ich celem było przybliżenie mieszkańcom kultury polskiej. Pierwsze z nich miały miejsce 10 marca, a tematyka była związana z tradycjami wielkanocnymi. Uczestnicy poznali sposób przygotowania wydmuszki – zainteresowani sami mogli spróbować jedną wykonać – oraz własnoręcznie je ozdobili. Poznali też niezwykłe zwyczaje związane z obchodami tego święta i w Polsce, i w Europie. W porównaniu z Bożym Narodzeniem Wielkanoc jest o wiele mniej skomercjalizowana, toteż w Japonii prawie całkowicie nieznana. Niewiele osób słyszało o nawet najbardziej rozpowszechnionym zwyczaju, czyli malowaniu pisanek, a „wielkanocne jajka” kojarzą raczej z zabawą w ich poszukiwania, bardziej znaną w krajach zachodnich niż w tradycji słowiańskiej.

 

Drugie warsztaty odbyły się 30 czerwca. Bodźcem do ich zorganizowania była chęć przedstawienia zwyczajów Nocy Świętojańskiej. Jednym z dwóch zadań podczas zajęć było przygotowanie ozdób do włosów z kwiatami. Prawdziwym hitem okazała się jednak druga proponowana aktywność, nie związana bezpośrednio z Nocą Świętojańską – wycinanka łowicka. Jej charakterystyczny motyw kwiatowy, często wykorzystywany w zdobnictwie i nanoszony na pamiątki z Polski, podbił też serca mieszkańców Okinoshimy. Szczególnie zachwycało zestawienie kolorystyczne poszczególnych elementów.

 

Obu warsztatom towarzyszyły też małe wystawy. Była to dobra okazja by przedstawić mieszkańcom różnorodne krajobrazy Polski, przekazać podstawowe informacje o kraju oraz przypomnieć historię nawiązania partnerstwa między Krotoszynem a Okinoshimą.

 

Dla ogromnej większości Japończyków wytwory polskiej kultury, może za wyjątkiem muzyki Fryderyka Chopina i filmów Andrzeja Wajdy, są praktyczne zupełnie nieznane. Jednakże, raz zetknąwszy się z nimi, wielu dostrzega ich urok i ma nadzieję dowiedzieć się więcej.

 

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

 

Tekst: Izabela Raczyńska

Zdjęcia: Wydział Turystyki Urzędu Miasta Okinoshima

 

Ozdobione wydmuszki:

 

 

Ozdobione wydmuszki:

 

 

Warsztaty:

 

 

Przygotowywanie ozdób kwiatowych:

 

 

Przygotowywanie wycinanki:

 

 

Gotowe wycinanki:

 

 

Tablica z informacjami o Polsce: