Aktualności
grafika
Powiązane galerie:
Piękna Gmina. Święto Ulicy Batalionów Chłopskich

 

W dniu 8 września 2018 r. Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie, wspólnie z Radą Osiedla nr 2 w Krotoszynie zorganizowała akcję „Święto Ulicy”. Tym razem odbyła się na ulicy Batalionów Chłopskich i ulicach sąsiadujących z racji przypadającej w tym roku trzydziestej rocznicy powstania osiedla.

Imprezę o godz. 15-tej rozpoczęła Krotoszyńska Orkiestra Dęta uroczystym przemarszem ulicami Mikołajczyka, Tyczyńskiego, Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Tam też po krótkim koncercie licznie przybyłych mieszkańców i gości, powitała pani dyrektor biblioteki Ewa Bukowska z I zastępcą Burmistrza Krotoszyna Ryszardem Czuszke, przewodniczącym Rady Osiedla nr 2 Wojciechem Wiercińskim oraz członkiem Zarządu Rady Osiedla Pawłem Sikorą. Burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek i Starosta Krotoszyński Stanisław Szczotka, oficjalnie otworzyli imprezę.

W tym dniu ulice zamieniły się w przestrzeń działań kulturalno – społecznych. Odbywały się różnego rodzaju występy muzyczne, taneczne, spektakle, wystawy plastyczne, czytanie bajek dla dzieci, zbiórka książek do biblioteki, konkursy oraz gry i zabawy.

Występy na scenie rozpoczęli najmłodsi z przedszkola „Biedronka”, trochę starsi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 zaprezentowali pokaz musztry, a uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 przedstawili piosenki patriotyczne. Dla młodzieży przygotowany został koncert beat boxera z Rybnika, Pawła Misztala. Na zakończenie wieczoru mogliśmy się bawić przy występie Tomka Grdenia, który z Malwiną Paszek, uraczyli nas pełnym humoru spektaklem w klimacie swingu i para kabaretowym podejściem do piosenek, publiczności i samych siebie.

Na ten czas ul. Batalionów Chłopskich przeobraziła się w barwną promenadę na której oprócz strefy gospodarzy z prezentacją zdjęć z powstania i życia osiedla, znalazły się strefa książek, wystaw artystycznych, rękodzieła i bezpieczeństwa. Inne atrakcje nie pomieściły się na ponad dwustumetrowym odcinku ulicy i zostały rozmieszczone na ulicach przyległych. Tak też strefa bajkolandii dla najmłodszych zagościła na ul. Bohaterów Monte Cassino, strefa zdrowia i urody na ul. Hubala, a strefa gastronomiczna i prezentacja starych zabytkowych samochodów na ul. Mikołajczyka. Miłośnicy koni mogli skorzystać z konnej przejażdżki w siodle, które oferował Rajdowy Klub Konny z Krotoszyna.

W letnim kinie przybyli mogli obejrzeć liczne filmy m. in. nagranego z drona filmu prezentującego osiedla z lotu ptaka, wspomnienie Turnieju Miast Krotoszyn – Kłodzko, czy też film prezentujący egzotyczne zakątki świata „Podróże do rajów na Ziemi” przygotowany przez naszego podróżnika Andrzeja Aleksandrzaka.

W trakcie imprezy przeprowadzono konkurs z wiedzy o patronach ulic osiedla. Nazewnictwo ulic nawiązuje do postaci i organizacji działających w okresie II wojny światowej, dlatego też podczas wręczania nagród uczestniczyli członkowie Pocztu Wierzbięty z Krotoszyna, w mundurach żołnierzy z II wojny światowej.

Podczas imprezy mieszkanki Osiedla prowadziły stoisko, na którym serwowano kawę, herbatę i słodkie wypieki i tam też prowadzona była zbiórka na rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej, który ucierpiał w ostatnim pożarze. Dzięki hojności uczestników zebrano 833,09 zł. Wypieki na stoisko kawowe Rady Osiedla dostarczyły:

 • P.W. SMAK Grzegorz B. Dorosz
 • Piekarnia Czwojda
 • Cukiernia Łyskawa
 • Firma Usługowa "RIKARDO" Ryszard Szóstak
 • Piekarnia Kaczyński.

Organizacja imprezy nie byłaby możliwa bez naszych niezawodnych sponsorów, którym należą się szczególne słowa podziękowania. Sponsorami byli:

 • Armatura Kozłowski
 • Firma Gabi-Plast
 • Firma Gembiak – Mikstacki
 • Hurtownia Elektryczna A-T
 • Hubertus Biuro Rachunkowe
 • Paweł Sikora radny Rady Miejskiej
 • Mirosław Gańko radny Rady Miejskiej
 • Wojciech Wierciński Przewodniczący Rady Osiedla nr 2.

 

Przedstawiłem tu część atrakcji jakie organizatorzy przygotowali dla mieszkańców i gości. Z pewnością był to dzień pełen atrakcji, zabawy i interesujących wydarzeń kulturalnych, ale przede wszystkim miłych spotkań i pogawędek sąsiedzkich. Dzień ten na długo zostanie w pamięci mieszkańców.

Pragnę podziękować w imieniu swoim i mieszkańców, którzy osobiście składali mi podziękowania i gratulacje za organizację imprezy, licznemu gronu osób, dzięki którym mogliśmy spędzić tak miło czas.

 

Tekst: Wojciech Wierciński (Przewodniczący RO nr 2)

Zdjęcia: Krzysztof Dryjański, Bartłomiej Wierciński

ikona daty26-09-2018, 12:15 ikona autoraPB ikona wyświetleń857
Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt
Pdf
Drukuj
Powrót
Zgłoś nieścisłość