Aktualności
grafika
Powiązane galerie:
Z wizytą w Mejszagole na Litwie

 

Towarzystwo Przyjaźni Krotoszyn – Mejszagoła (organizacja pożytku publicznego) zorganizowało kolejny wyjazd integracyjno-edukacyjny do partnerskiej gminy Mejszagoła na Litwie. Wyjazd miał miejsce w dniach 27.09. - 2.10.2018 roku. Wzięli w nim udział zarówno członkowie towarzystwa, jak i osoby, które pragnęły bliżej poznać dawne Kresy. Pobyt na Litwie rozpoczął się od piątkowego spotkania przedstawicieli Krotoszyna z innymi delegacjami z Polski w Domu Polonii w Wilnie. Do udziału w spotkaniu zaprosiła pani mer rejonu wileńskiego Maria Rekść. Krotoszyn reprezentowali: przewodnicząca Rady Miejskiej Zofia Jamka, wiceburmistrz Ryszard Czuszke i prezes Towarzystwa Przyjaźni Krotoszyn-Mejszagoła Tadeusz Stachurski. W sobotę goście z Krotoszyna wzięli udział w uroczystościach dożynkowych rejonu wileńskiego w miejscowości Pikieliszki, przed dworkiem Józefa Piłsudzkiego. Święto Plonów obchodzono tam już po raz dwudziesty trzeci.

Część wyjazdu związana z samą Mejszagołą to wizyta w polskiej Szkole Średniej im. ks. Józefa Obremskiego, zwiedzanie muzeum poświęconego pamięci tego wieloletniego proboszcza Mejszagoły oraz odwiedziny w Centrum Rzemiosła Tradycyjnego w dworze Houwaltów, które pełni funkcje domu kultury. Muzeum księdza prałata Józefa Obremskiego przekazano dar od wszystkich uczestników wyjazdu: pamiątkowy medalion z brązu z podobizną Jana Pawła II. Medalion waży 14 kg i ma 40 cm średnicy. W mejszagolskiej kawiarni odbyło się spotkanie integracyjne. Miało także miejsce spotkanie w polskiej szkole. W jego trakcie przekazano szkole replikę tablicy wiszącej na frontowej ścianie krotoszyńskiego ratusza. Zawiśnie ona na budynku szkoły. Tablica upamiętnia wieloletnią przyjaźń między mieszkańcami obydwu miejscowości. Współpraca ze szkołą, jej materialne i finansowe wspieranie przez Towarzystwo Przyjaźni Krotoszyn – Mejszagoła trwa już prawie trzydzieści lat.

Uczestnicy wyjazdu mieli także okazję zwiedzić Troki, Wilno (zabytki, Ostrą Bramę, katedrę, Górę Trzech Krzyży, cmentarz na Rossie). Następne dni poświęcone były podróży na Żmudź i nad litewski Bałtyk. W Cytowianach (Tytuvenai) zwiedzano unikatowy zespół klasztorny wraz ze słynnym barokowym kościołem NMP oraz kaplicą Męki Pańskiej, w której znajduje się 28 świętych schodów. Trasa wycieczki prowadziła także do ośrodka kultu Maryjnego w Szydłowie (Siluva) na Żmudzi, nazywanego Żmudzką Częstochową lub Żmudzkim Lourdes, które w 1993 roku odwiedził Jan Paweł II. Krotoszynianie odwiedzili nadbałtycką Połągę, znany litewski kurort, a w nim największe w Europie Muzeum Bursztynu, znajdujące się w pałacu Tyszkiewiczów, przenocowali w Kłajpedzie, największym litewskim porcie. Następnego dnia zwiedzili zabytkowy rynek, wybrzeże portowe i inne obiekty. W drodze powrotnej do Polski zwiedzili pałac w Taurogach, znaną z „Trylogii” Henryka Sienkiewicza posiadłość rodu Radziwiłłów.

Był to już dziewiąty wspólny wyjazd członków Towarzystwa. Wzięło w nim udział ponad czterdzieści osób.

 

Tadeusz Stachurski

ikona daty10-10-2018, 10:14 ikona autoraPB ikona wyświetleń759
Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt
Pdf
Drukuj
Powrót
Zgłoś nieścisłość