Aktualności
grafika
Listy z Oki (39). Pierwszy rajd kolarski na Oki

 

W zeszłą niedzielę (28.10.2018) urząd miasta zorganizował w Okinoshimie rajd kolarski, tzw. ‘Gozanse Ride’. Nazwa imprezy wyraża nadzieję organizatorów na dużą liczbę uczestników – słowo ‘gozanse’ oznacza w lokalnym dialekcie ‘zapraszamy!’.

To pierwszy raz, kiedy udało się zorganizować przejazd kolarzy przez wyspę. Projekt próbowano wdrożyć już w zeszłym roku, ale ze względu na warunki pogodowe (nadciągający tajfun) zdecydowano się odwołać imprezę.

W rajdzie wzięło udział ok. 40 osób. Do wyboru były dwie trasy: 85 km dla osób zaawansowanych i 16 km dla początkujących rowerzystów. Trasa dłuższego przejazdu poprowadzona została dosłownie dookoła wyspy. W trzech miejscach utworzono przystanki, na których uczestnicy mogli zatrzymać się i odpocząć. Podawano na nich różne tradycyjne potrawy z Okinoshimy, w tym dużą ilość ryb, kalmarów i innych owoców morza.

Wyspa na której znajduje się Okinoshima jest dosyć górzysta. Na jednym z odcinków trasy trzeba pokonać podjazd prowadzący do punktu widokowego położonego ponad 200 m n.p.m.

Mamy nadzieję, że ta nowa impreza zdobędzie uznanie wśród kolarzy i uczestników będzie z roku na rok przybywać.

 

Zapraszam do oglądnięcia zdjęć (Archiwum Miasta Okinoshima).

 

Jagoda Wołoszyn