Aktualności
grafika
Powiązane galerie:
Koncert pieśni patriotycznych w Gorzupi

Niech popłynie z naszych serc pieśń prosta, szczera i żarliwa – godnie ale z radością uczcijmy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – tymi słowami 18 listopada w sali Wiejskiego Domu Kultury w Gorzupi o godz. 15.00 rozpoczął się koncert pieśni patriotycznych zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Gorzupi.

 

W koncercie uczestniczyła społeczność szkolna, rodzice, przyjaciele szkoły, mieszkańcy wsi oraz zaproszeni goście: burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek, zastępca burmistrza Joanna Król-Trąbka, radni Rady Miejskiej – Zofia Jamka, Anna Sikora, Krzysztof Kierzek.

 

„Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć” – słowa te były myślą przewodnią spotkania.

 

Koncert rozpoczęły występy najmłodszych dzieci, które zatańczyły poloneza, następnie popłynęły piękne pieśni i wiersze o tematyce patriotycznej. Wykonanie każdego utworu zostało poprzedzone krótkim komentarzem dotyczącym autorstwa i okoliczności jego powstania, wygłoszonym przez konferansjera.

 

Wielkim, chóralnym śpiewem uczniów wraz z uczestnikami spotkania wybrzmiewało wiele pieśni m.in. Przybyli ułani pod okienko; Wojenko, wojenko; Pierwsza brygada; Hej, hej ułani; Pałacyk Michla; Rota; Jak długo w sercach naszych.

 

Nie mogło wśród tych pieśni zabraknąć tej najważniejszej, która powstała w dalekim kraju i wyrażała wielką nadzieję na pokonanie zaborców i powrót do Ojczyzny – Mazurka Dąbrowskiego.

 

Duże wrażenie zrobił na uczestnikach taniec z flagami w wykonaniu uczniów klasy IV i V.

 

Wszystkim obecnym przedstawiono prezentację multimedialną dotyczącą utworu religijnego, pełniącego rolę hymnu państwowego - Bogurodzicy oraz pieśni budzących sumienia, pamięć i wolę walki o wolność: Żeby Polska była Polską i Mury.

 

Prezentacja zawierała również wydarzenia upamiętniające uroczystości poprzedzające 100. rocznicę odzyskania niepodległości, fotografie przedstawiające miejsca i postacie z odległych lat związane ze szkołą, środowiskiem lokalnym.

 

Uczniowie kl. VIII zaprezentowali współczesną piosenkę o tematyce patriotycznej, która napisał raper Eldo.

 

Jednym z wielu działań podjętych w związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości było zorganizowanie konkursu plastycznego pod hasłem Moja Ojczyzna oraz przygotowanie plakatów o tej tematyce, prace te stanowiły dekoracje sali.

 

W tym dniu nagrodzono zwycięzców, nagrody i dyplomy wręczył burmistrz Franciszek Marszałek. .

 

Wszyscy uczestnicy uroczystości mieli możliwość wpisania się do kroniki szkolnej.

 

Aldona Paszek

ikona daty23-11-2018, 08:50 ikona autoraib ikona wyświetleń451
Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt
Pdf
Drukuj
Powrót
Zgłoś nieścisłość