grafika
Lato Organowe w Krotoszyńskiej Farze
Termin:
Od: 24-06-2018, 19:00
Do: 19-08-2018
Kategoria:
Organizator:
Krotoszyński Ośrodek Kultury / KOK, 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej 18, 63-700 Krotoszyn
Dr Tomasz Głuchowski, Urząd Miejski w Krotoszynie, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie


Po kilkuletniej przerwie, na mapę letnich festiwali muzycznych powraca „Lato Organowe w Krotoszyńskiej Farze”. Przed nami ósmy Ogólnopolski Festiwal Muzyczny, tym razem w nowej odsłonie, jaką jest I edycja międzynarodowa. Wystąpią dla Państwa artyści z Austrii, Polski i USA. Będzie to więc czas szczególny dla krotoszyńskich melomanów, także dlatego, że organy krotoszyńskiej fary przeszły niedawno gruntowny remont.


Choć na tych muzycznych wieczorach spotkamy się z Państwem tylko trzykrotnie, osobiście mam nadzieję, że tegoroczna oferta Festiwalu przypadnie do gustu wszystkim słuchaczom i każdy znajdzie w niej coś dla siebie. W tym roku szczególnego jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości, podczas każdego koncertu zabrzmi co najmniej jeden utwór z muzyki polskiej, natomiast lipcowy koncert organisty Marka Kudlickiego będzie w całości jej poświęcony.


Chciałbym w tym miejscu wyrazić gorące podziękowania wszystkim Mecenasom Festiwalu za okazane wsparcie finansowe tego przedsięwzięcia. Jednocześnie życzę wszystkim słuchaczom wielu niezapomnianych wrażeń artystycznych.


Tomasz Głuchowski

Dyrektor artystyczny

 


 

NIEDZIELA, 24 czerwca 2018 r.

KONCERT KAMERALNY – MUZYKA FRANCUSKA


Program:

François Couperin Le Grand (1668-1733)

Offertoire sur les Grands Jeux (Messe à l’usage des Couvents)

 

Louis James Alfred Lefébure-Wély (1817-1870)

Sortie Es-dur (L’organiste moderne)

 

François-Clément Théodore Dubois (1837-1924)

Cantilene religieuse (1900) na flet i organy

 

Eugène Gigout (1844-1925)

Grand Choeur Dialogué

 

Maurice Ravel (1875-1937)

Pavane pour une infante défunte na flet i organy

 

Charles-Marie Widor (1844-1937)

Toccata z V Symfonii organowej op. 42 nr 5. 

 

Cécile Louise Stéphanie Chaminade (1857-1944)

Pastorale enfantine op.12 na flet i organy

 

Jean Langlais (1907-1991)

Incantation pour un jour Saint

 

Wojciech Kilar (1932-2013)

Wokaliza na flet i organy

 

Tomasz Głuchowski - fot. Jakub Garbacz


TOMASZ GŁUCHOWSKI (1976), absolwent kaliskich szkół średnich: Technikum Budowy Fortepianów oraz PSM II st. (klasa organów Kazimierza Madziały). W latach 1996-2004 studiował organy (Klemens Johannes Kaminski) i klawesyn (Marta Czarny-Kaczmarska) we wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego. Oprócz studiów i kursów mistrzowskich, istotny wpływ na jego osobowość artystyczną wywarły liczne wyjazdy naukowe do Holandii (2008-10), gdzie miał sposobność kształcić się na historycznych instrumentach pod okiem Petera van Dijka z Utrechtu. Po ukończeniu studiów doktoranckich (Andrzej Chorosiński, Magdalena Czajka) w maju 2011 r. uzyskał stopień doktora sztuki.


Od 2005 roku organista wrocławskiego kościoła Św. Wojciecha (OO Dominikanie). Wykładowca akademicki w macierzystej uczelni (Zakład Muzyki Kościelnej), nauczyciel klawesynu i organów we wrocławskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i zagranicą. Posiada w swoim dorobku 8 płyt CD z muzyką organową i kameralną (klawesyn/bc.).


Współzałożyciel i kierownik artystyczny wrocławskiego zespołu muzyki dawnej Ars Concordiae. Działacz społeczny w kilku fundacjach i stowarzyszeniach. Kierownik artystyczny Ogólnopolskiego Festiwalu Muzycznego „Lato Organowe w Krotoszyńskiej Farze”. Konsultant ds. budowy i remontów organów (m.in. w NFM we Wrocławiu). Stroiciel historycznych instrumentów klawiszowych (w ramach współpracy z NFM - m.in. Wratislavia Cantans, Forum Musicum). Juror ogólnopolskich konkurów organowych (Warszawa 2016, Poznań 2016) oraz pianistycznych (Wrocław 2016, 2017, 2018). W 2017 r. odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi. Ponadto  nagradzany na szczeblu akademickim (nagroda Rektora AMKL) oraz na szczeblu średnim szkolnictwa muzycznego (dyplomy CEA, nagrody dyrektorskie).

 

Martyna Klupś-Radny - fot.


MARTYNA KLUPŚ–RADNY ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fletu prof. dr hab. Zbigniewa Kamionki. Obecnie doktorantka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Zbigniewa Kamionki, a także stażystka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fletu prof. dr hab. Urszuli Janik. Umiejętności instrumentalne doskonaliła podczas współpracy m. in. z prof. Barbarą Świątek–Żelazny, prof. Jerzym Mrozikiem, prof. Wally Hasse, Łukaszem Długoszem i prof. Janosem Balintem. Brała także udział w mistrzowskich kursach kameralnych prowadzonych przez prof. Marię Szwajger- Kułakowską.


Martyna Klupś–Radny jest laureatką konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m. in.:

- III nagroda - Ogólnopolski Konkurs Fletowy im. M. Katarzyńskiego w Sosnowcu (2008 r.),

- I miejsce - Ogólnopolski Festiwal Fletowy w Sochaczewie (2008 r.),

- I miejsce - Ogólnopolskie Przesłuchania Uczniów Klas Instrumentów Dętych Drewnianych w Bydgoszczy (2008 r.),

- I nagroda - Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Dętych w Belgradzie (2009 r.),

-I nagroda - Ogólnopolski Konkurs Interpretacji Muzycznej w Krasiczynie (2011 r.),

- II nagroda - XI Europejski Konkurs „Mendelssohn Cup” we Włoszech (2011 r.),

- I nagroda - IV Międzynarodowy Konkurs „Giovanni Musicisti” w Treviso (2012 r.),

- II nagroda - VII Ogólnopolski Konkurs Fletowy we Wrocławiu (2013 r.),

- I nagroda - Międzynarodowy Konkurs Muzyczny w Sztokholmie (2014 r.),

- finalistka (III etap) - Międzynarodowy Konkurs Fletowy w Bukareszcie (2014 r.),


Najważniejsze osiągnięcia w muzyce kameralnej to finał I Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z fortepianem w Warszawie (2012 r.) oraz I nagroda w kategorii zespołów kameralnych trio XII Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie (2013 r.)


Za swoje dokonania artystyczne Martyna Klupś–Radny została nagrodzona stypendiami:

- stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne w latach 2007-2008,

- stypendium programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2010 r.),

- stypendium niemieckiej fundacji Jütting (2012 r.),

- stypendium Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie (2011 r., 2012 r.),

- stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2012 r.),

- Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów uczelni artystycznych (2013 r.)


Flecistka wykonała liczne recitale solowe w kraju i za granicą, występując także na różnych Festiwalach (Włochy, Węgry, Holandia, Niemcy, Czechy, Rumunia, Francja). W roku 2014 wystąpiła z Orkiestrą Filharmonii w Sibiu (Rumunia). W tym samym roku dokonała nagrania wraz z pianistką dr Iwoną Popławską–Zimowską płyty CD pt. „Sonaty Fletowe”. Martyna Klupś–Radny występowała solo z Filharmonią Opolską i współpracowała z Operą Krakowską, a także z orkiestrą CORda Cracovia. Martyna Klupś–Radny od 2017 r. jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie. Flecistka prowadzi także działalność pedagogiczną prowadząc klasę fletu w ZPSM im. M. Karłowicza w Krakowie i warsztaty dla Szkół Muzycznych w Polsce i za granicą.


Prowadzenie koncertu: Małgorzata Zuchowicz.

 


 

NIEDZIELA, 22 lipca 2018 r.

KONCERT ORGANOWY – MUZYKA POLSKA


Program:

Tabulatura Organowa Jana z Lublina (ok. 1540) 

Suita tańców

 

Fryderyk Chopin (1810-1849) oprac. Marek Kudlicki   

Preludium c-moll op. 28 nr 20
Preludium e-moll op. 28 nr 4
Preludium h-moll op. 28 nr 6
Preludium Des-Dur op. 28 nr 15
 

Augustyn Bloch (1929-2006)                                 

Fantazja (1953)
 

Feliks Borowski (1872-1956)                                                         

Meditation-Elegie
Marche Solennele
 z „Suity na organy"

 

Feliks Nowowiejski (1877-1946)                             -

Preludium „Adoremus",  op. 31 nr 2
   

Bronisław Kazimierz Przybylski (1941-2011)                  

„Rota" - Passacaglia na temat Feliksa Nowowiejskiego (1985)

 

Marek Kudlicki - fot. Dorothy Young Riess


MAREK KUDLICKI urodził się w Tomaszowie Lubelskim. Po ukończeniu Państwowego Liceum Muzycznego w Lublinie studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. Joachima Grubicha oraz dyrygentury prof. Krzysztofa Missony. Studia ukończył z wyróżnieniem. Brał udział w kursie mistrzowskim w Mechelen (Belgia), prowadzonym przez prof. Flor Peetersa, wybitnego kontynuatora tradycji interpretatorskich dzieł organowych Cesara Francka. Dalsze studia odbywał w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu, w klasie koncertowej prof. Hansa Haselböcka.


Marek Kudlicki jest laureatem I nagrody oraz nagrody specjalnej Ministerstwa Kultury i Sztuki na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Krakowie w roku 1973.


Koncertuje na całym świecie, występując w recitalach oraz jako solista z różnymi orkiestrami. Jego trasy koncertowe prowadziły dotychczas do prawie wszystkich krajów Europy, wielokrotnie do Stanów Zjednoczonych i Kanady, Ameryki Południowej, Afryki, Australii, Nowej Zelandii, Hong Kongu, Japonii, Korei Płd., Singapuru, Malezji i Tajwanu. Występował na znanych międzynarodowych festiwalach oraz w czołowych ośrodkach muzycznych (Sztokholm, Londyn, Wiedeń, Sydney, Wellington, Nowy Jork, Minneapolis, Bogota, Buenos Aires i in.). Swoj kunszt wykonawczy prezentowal w tak renomowanych salach koncertowych jak: Filharmonia Krakowska, Sala Luis Angel Arango w Bogocie, Cleveland Museum of Art, Roy Thompson Hall w Toronto, Sejong Cultural Center w Seulu, National Concert Hall w Taipei i in.


Marek Kudlicki jest propagatorem polskiej muzyki organowej, stale włączając do programów swych recitali i nagrań twórczość rodzimych kompozytorów. Prowadził wykłady na temat muzyki polskiej na różnych kontynentach. W 200 rocznice Konstytucji 3 Maja wystąpił z uroczystym recitalem w Grace Cathedral w San Francisco.


Dokonał nagrań radiowych m. in. dla Radio Hilversum, Radio New Zealand, Radio Suisse Romande, National Public Radio – U.S.A., South African Broadcasting Corporation oraz nagrań telewizyjnych. Posiada na swym koncie liczne nagrania płytowe dokonane w Polsce i Niemczech. Pełnił funkcję jurora w konkursach organowych.


Repertuar Marka Kudlickiego jest szeroki. Obejmuje on dzieła wszystkich epok, w tym dawną, romantyczną i współczesną polską muzykę organową. Oprócz dzieł solowych ma w swym repertuarze liczne, rzadko grywane utwory na organy i orkiestrę. Wykonywał je z różnymi orkiestrami na całym świecie.


Od wielu lat łączy występy jako organista-wirtuoz z działalnością dyrygencką.


Prowadzenie koncertu: Małgorzata Zuchowicz.

 


 

NIEDZIELA, 19 sierpnia 2018 r.

KONCERT ORGANOWY – MUZYKA NIEMIECKA

 

Program:

Dieterich Buxtehude (1637-1707)

Praeludium in g, BuxWV 149


Johann Sebastian Bach (1685-1750)

An Wasserflussen Babylon, BWV 653

Toccata i Fuga d-moll (dorycka), BWV 538


Robert Schumann (1810-1856)

Sześć fug na temat BACH, op. 60, nr 5, 6.


Mieczysław Surzyński (1866-1924)

Improwizacje nt. polskiej pieśni kościelnej Święty Boże, op. 30

 

Gail Archer - fot. Stephanie Berger


GAIL ARCHER jest międzynarodową organistką koncertową, artystką nagraniową, dyrygentem chóralnym i prelegentką, która zwraca uwagę na rocznice lub motywy muzyczne w swoim dorocznym cyklu recitalowym, w tym w filmie Maxa Regera, The Muse's Voice, American Sassy, ​​Liszt, Bach, Mendelssohn i Messiaen. Pani Archer była pierwszą Amerykanką, która wykonała komplet dzieł Oliviera Messiaena w setną rocznicę urodzin kompozytora w 2008 roku; Time Out New York uznał cykl Messiaena za "Best of 2008" muzyki klasycznej i opery. Jej nagrania obejmują jej wrześniową płytę CD "Rosyjska podróż", "The Muse's Voice", "Franz Liszt: Rapsodia węgierska", "Bach: transcendentny geniusz", "American Idyll", "Mystic In the Making" ("Meyer Media") i "Orfeusz z Amsterdamu": "Sweelinck" i jego uczniowie (CALA Records).


W 2017 roku odbyła europejskie tournee do Niemiec, Włoch, Wysp Brytyjskich, Rosji, Ukrainy i Polski. Najważniejsze wydarzenia koncertowe miały miejsce w: Kościół św. Mikołaja (Stuttgart, Niemcy), Kościół San Domenico (Palermo, Sycylia), Katedra w Dunblane (Szkocja), Metodystyczna Sala Centralna (Londyn, Anglia), Świątynia Renesansu (Briańsk, Rosja), Filharmonia, Chmielnicki (Ukraina) i Bazylika Mariacka (Gdańsk, Polska). Jest założycielką Musforum - międzynarodowej sieci promujących i potwierdzających pracę kobiet organistek. Pani Archer jest organistką uczelni w Vassar College i dyrektorem programu muzycznego w Barnard College na Columbia University, gdzie prowadzi Chór Barnard-Columbia i jest członkiem wydziału Instytutu Harrimana na Uniwersytecie Columbia. Jest dyrektorką artystyczną i promotorem recitali młodych organistów w historycznej Synagodze Centralnej w Nowym Jorku.


Prowadzenie koncertu: Małgorzata Zuchowicz.

 

lokalizacja
Miejsce:

Kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela
ikona daty 17-08-2018, 12:56 ikona autoraRedaktor KOK
Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się